Czym są blizny?

 

Powstawanie blizn jest naturalną częścią procesu gojenia i pojawia się w trakcie naprawy rany, która została spowodowana przez wypadek, zabieg operacyjny lub chorobę. Im bardziej uszkodzona skóra, tym dłużej trwa proces gojenia i tym większe prawdopodobieństwo powstania zauważalnej blizny. Sposób, w jaki tworzy się blizna, jest uzależniony od wieku, umiejscowienia na ciele i pewnych czynników genetycznych. Młoda skóra ma większą tendencję do przerostu podczas gojenia, co powoduje powstawanie większych, grubszych blizn. Początkowo blizna może być czerwona i pogrubiona, z czasem stopniowo może blaknąć. Wykazano, że Dermatix zmiękcza i spłaszcza blizny oraz zmniejsza stopień ich odbarwienia. Dermatix może być używany tuż po zakończeniu procesu gojenia rany, aby zmniejszyć widoczność blizny.

Czynniki wpływające na tworzenie się blizn:

 • Wiek

  Gojenie się skóry jest wolniejsze u osób starszych, natomiast młodsza skóra wykazuje tendencję do przerostu i formowania większych i pogrubionych blizn.

 • Czynniki genetyczne – rodzaj skóry

  Ludzie o rodowodzie afrykańskim lub azjatyckim, o ciemnej skórze, mają szczególne skłonności do blizn nietypowych, takich jak bliznowce.

 • Umiejscowienie blizny

  Blizny umiejscowione w pobliżu szczególnie aktywnych mięśni (plecy, nogi, ramiona i stawy) często powiększają się i są bardziej widoczne w porównaniu z bliznami umiejscowionymi w okolicach o mniejszej ruchomości.

 • Infekcje rany lub inne powikłania

  Infekcje rany zwiększają prawdopodobieństwo powstania blizn nieprawidłowych.