Rodzaje blizn

 

Po zakończeniu gojenia rany mogą formować się różne rodzaje blizn. Dermatix został specjalnie opracowany, by pomóc w leczeniu blizn i przywrócić naturalny wygląd skóry.

 

leczenie_blizn_dermatix

Blizny przerosłe

Ten rodzaj blizn jest charakterystyczny dla ludzi młodych, po oparzeniach oraz u ludzi o ciemniej karnacji. Blizny te są zazwyczaj czerwone, pogrubione i uniesione. Dodatkowo może im towarzyszyć świąd lub ból, ale obszar ich wzrostu przebiega w granicach rany pierwotnej. Blizny przerosłe zazwyczaj rozwijają się w ciągu kilku tygodni od uszkodzenia skóry. Ich wygląd może poprawiać się samoistnie, chociaż proces ten może trwać rok lub dłużej.

 

blizny_leczenie

Bliznowce

Bliznowce mogą tworzyć się w każdym wieku, lecz częściej występują u ludzi młodych oraz o ciemnej karnacji. Są to grube, zaokrąglone, nieregularne skupiska tkanki bliznowej, które rozszerzają się poza obszar rany pierwotnej. Często mają ciemne lub czerwone zabarwienie, kontrastując z otaczającą je skórą. Bliznowce mogą nie rozwijać się przez wiele miesięcy od uszkodzenia. Ich stan może pogarszać się podczas ciąży.

 

zel_na_blizny_dermatix

Blizny zanikowe

Są to głównie małe, okrągłe blizny, leżące poniżej poziomu otaczającej je skóry. Powstają, gdy proces gojenia rany jest zakłócony poprzez niewystarczającą produkcję włókien tkanki łącznej w przebiegu trądziku lub ospy wietrznej.